Посен чоколаден колач: Евтини состојки, вкусен десерт

Посен чоколаден колач: Евтини состојки, вкусен десерт

Направете вкусен и сочен колач од евтини состојки.

Состојки:

  • 2 шолји спелтино брашно
  • 3 лажици џем од сливи
  • 1 прашок за пециво
  • 1 шолја шеќер
  • 2 шолји вода
  • 1 лажичка цимет
  • 100 гр чоколадо за готвење за глазура

Начин на подготовка:

  1. Растворете го шеќерот во вода, а потоа додадете брашно, прашок за пециво, цимет и џем. Сè добро соединете. Во мал плех ставете хартија за печење и излејте ја смесата, па печете на 200 степени околу 20 минути. Прелијте го колачот со чоколадна глазура.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text