Пржени компирчиња со пиперки – необичен рецепт

Пржени компирчиња со пиперки – необичен рецепт

Необичен рецепт за најпопуларниот прилог.

Состојки:

 • 5 компири
 • 100 мл кока кола
 • 1 лажичка рузмарин
 • масло
 • коцка путер
 • 4 чешниња лук
 • сол, бибер
 • 1 црвена пиперка
 • 1 зелена пиперка

Начин на подготовка:

 1. Во тавче ставете сецкани и исчистени компири, посолете, додадете рузмарин и налијте вода. Гответе на средна температура околу 10 мин. Потоа исцедете ги компирите и исечкајте ги пиперките, како и лукот.

   

 2. Во тава загрејте масло и путер. Пропржете го лукот, па извадете го и додадете ги компирите. Додадете сол, бибер и кока кола. Крчкајте. Покријте и динстајте 5 минути или додека не испари целата течност, а потоа послужете со пржениот лук.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text