Пилешка салата со суви сливи: Совршена за празници и слави

Пилешка салата со суви сливи: Совршена за празници и слави

Рецепт за свечена салата која едноставно се прави, а изгледа декоративно.

Состојки:

  • 300 гр варено бело месо
  • 3 варени јајца
  • 100 гр кашкавал
  • 2 чешниња лук
  • 150 гр мајонез
  • 100 гр суви сливи
  • 150 гр ореви

Начин на подготовка:

  1. Вареното пилешко месо исечкајте го на коцки и ставете го на дното на сад за сервирање. Одозгора ставете рендан кашкавал, малку мајонез и сечкани суви сливи. Повторно мајонез, рендана жолчка, сечкани ореви, повторно мајонез и на крај рендана белка. Декорирајте по желба. Уште повкусно е ако користите домашен мајонез.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text