Како се спрема леќа: Посно јадење кое сите го споредуваат со грав, а побрзо се готви и е поздраво

Како се спрема леќа: Посно јадење кое сите го споредуваат со грав, а побрзо се готви и е поздраво

Како се спрема леќа: Посно јадење кое сите го споредуваат со грав, а побрзо се готви и е поздраво.

Состојки:

  • половина кг леќа
  • 1 кромид
  • 1 морков
  • сол, бибер, чили, лук, магдонос, куркума, слатка пиперка
  • 250 мл сок од домати

Начин на подготовка:

  1. Потопете ја леќата во вода околу час-два. После тоа, исплакнете и исцедете. Во тенџере пропржете ги морковот и кромидот. Додадете леќа, сок од домати и динстајте малку. Потоа налијте вода, зачинете и крчкајте додека леќата не омекне.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text