Пита гужвара со сирење и спанаќ – крцкава и вкусна

Пита гужвара со сирење и спанаќ – крцкава и вкусна

Пита гужвара со сирење и спанаќ – крцкава и вкусна.

Состојки:

  • половина пакување тенки кори
  • 200 гр сирење
  • малку замрзнат спанаќ
  • половина прашок за пециво
  • 2 јајца

Начин на подготовка:

  1. Издробете го сирењето во сад, додадете јајца, прашок за пециво, па поделете го на половина. Во едниот дел пропржен спанаќ. Кората исечкајте ја по должина, па еден дел премачкајте го со масло, одозгора ставете ја втората кора и премачкајте го филот. Наизменично се мачкаат едниот и другиот фил. Свиткајте полека во ролна, па на крајот стуткајте и свиткајте ги краевите, свртете и наредете во плех. Ако остане фил, прелијте го. Се пече на 200 степени околу 30-40 минути.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text