Здрави палачинки со банана и чиа

Здрави палачинки со банана и чиа

Ви се јаде нешто слатко, но не сакате да ја прекршите диетата? Еве идеален рецепт!

Состојки:

  • 3 банани
  • 2 јајца
  • 1 лажица чиа семе
  • 1 лажица овесни снегулки
  • 1 лажица интегрално брашно
  • 1/2 лажичка цимет

Начин на подготовка:

  1. Ставете ги сите состојки во блендер и на најниска температура блендирајте додека сите состојки не се соединат.
  2. Префрлете ја смесата во помал сад и оставете да отстои десетина минути.
  3. На загреана тава ставете малку кокосово масло, а потоа ставете 2-3 лажици од смесата.
  4. Палачинките би требало да бидат околу 7-8 см во пречник. Испечете и уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Полнет ананас со ориз и пилешко

Пудинг од ориз

Оризови нудли со зеленчук

Ориз на мексикански начин

Ориз со зеленчук и краби

Пилешка мучкалица со ориз

Брза диета според вашата градба на тело

Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски знак

singlepost_text