Посен кокос колач: Само измешајте и испечете

Посен кокос колач: Само измешајте и испечете

Брза и лесна подготовка, а вкусот е фантастичен!

Состојки:

  • 2 чаши гриз
  • 2 чаши брашно
  • 1,5 мали шолји масло
  • 1 кесичка сода бикарбона
  • 2 чаши вода
  • 3 лажици џем од јагоди
  • 2-3 лажици кокосово брашно

Начин на подготовка:

  1. Измешајте ги сите состојки и ставете во намастена, побрашнета тепсија со средна големина. Ставете во загреана рерна и печете на 200 степени околу 30 минути.
  2. Со чепкалка проверете дали колачот е печен.
  3. Извадете од рерна и оставете да се излади, а потоа посипете со кокосово брашно.

Уживајте!

Поврзани вести на Готви.мк

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

singlepost_text