Пикантна чили маринада за совршено сочно месо

Пикантна чили маринада за совршено сочно месо

Пробајте ја оваа пикантна чили маринада и направете совршено сочно месо.

Состојки:

  • 1 лажица чили во прав
  • 1 лажица кафеав шеќер
  • 1/2 лажица сол
  • 1/2 лажица бибер
  • 1/2 лажица лук во прав
  • 1 лажица црвена пипер
  • 1/2 лажица кајенски бибер
  • 200 мл сончогледово масло
  • 2 лажици сенф

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки ставете ги во сад и измешајте. Маринирајте месо или зеленчук, оставете го во фрижидер преку ноќ, а потоа испечете.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text