Вкусна риба за посна трпеза

Вкусна риба за посна трпеза

Подгответе вкусна риба за посната трпеза…

Состојки:

  • 4 риби (скуша, ослич, харинга – изберете сами)
  • малку масло
  • малку лимон
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Исчистете ја рибата, посолете, додајте бибер и маслиново масло и ставете ја во огноотпорен сад. На неа исечете лимон, прекријте со алуминиумска фолија и ставете во рерна загреана на 250 степени. Печете половина час, а потоа извадете ја фолијата и печете уште 15 минути. 
  2. Заедно со рибата можете да послужите и варен компир, или карфиол и брокула.

singlepost_text