Посни ванилици – омилените колачи од детството

Посни ванилици – омилените колачи од детството

Посни ванилици – омилените колачи од детството…

Состојки:

 • 200 гр посен маргарин
 • 100 гр шеќер во прав
 • 2 лажици посна слатка павлака
 • 8 гр ванилин шеќер
 • 450 гр брашно
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • џем

Начин на подготовка:

 1. Измешајте маргарин на собна температура со шеќер во прав, посна слатка павлака и ванилин шеќер. Се матат, па се додаваат просеаното брашно и прашокот за пециво. Замесете тесто. Развлечете го тестото на набрашнета површина, а потоа со чаша за ракија извадете форми. Се редат на плех обложен со хартија за печење.

   

 2. Се печат на 180°C околу 20 минути. Спојте ги колачињата со џем, па посипете со шеќер во прав.

https://youtu.be/fqpHNCRZuvM

singlepost_text