Посен ручек: Рижото со зеленчук

Посен ручек: Рижото со зеленчук

Вкусен ручек за посните денови…

Состојки:

 • 200 гр пченка
 • 200 гр ориз
 • 200 гр грашок
 • 1 кромид
 • 2 моркови
 • сусам по желба
 • масло
 • сол
 • бибер
 • магдонос

Начин на подготовка:

 1. Во длабоко тенџере издинстајте ги кромидот и морковот кои сте ги изрендале, а потоа додадете го остатокот од зеленчукот. Посолете и малку побиберете, па налејте вода (околу 1,5 л) и оставете зеленчукот да се свари.

   

 2. Оризот добро измијте го и додадете го во речиси сварениот зеленчук. Оставете се да врие 5 минути, а потоа покријте го тенџерето и тргнете го од оган. Додадете печен сусам.

Добар апетит!

singlepost_text