Посна крем чорба од домати

Посна крем чорба од домати

Подгответе вкусна посна крем чорба од домати.

Состојки:

  • 500 мл течен домат
  • 300 мл вода
  • 2 моркови
  • 1 главица кромид
  • 2 компири
  • сол
  • бибер
  • малку магдонос

Начин на подготовка:

  1. Кромидот, морковот и компирот сварете ги во малку вода, а потоа сè сомелете со миксер и додајте течни домати. Оставете се да врие 15 минути, посолете и побиберете и додајте сув магдонос. Топлата чорба послужете ја со коцки сув леб.

Добар апетит!

singlepost_text