Вкусен ручек: Сочен компир со совршен прелив – се топи во уста

Вкусен ручек: Сочен компир со совршен прелив – се топи во уста

За овој ручек потребни ви се 45 минути, а намирниците се едноставни и достапни.

Состојки:

 • 1 кг компири
 • 400 гр пилешко филе

Состојки за прелив:

 • 250-300 мл јогурт
 • 2 јајца
 • 1 лажица сенф, сол, сув зачин, бибер, магдонос
 • 100 мл. масло
 • 2 домати
 • компир

Начин на подготовка:

 1. Компирите исчистете ги и исечете ги на ситни коцки. Згответе ги во солена вода. Во сад измешајте ги јајцата, јогуртот, сенфот, солта и биберот, магдоносот и сувите зачини. Пилешкото филе исечкајте го на коцки и додајте го во овој изматен сос.

   

 2. Сварените компири ставете ги во огноотпорен сад и прелијте ги со преливот. Измешајте сè и печете во загреана рерна околу половина час на 200 степени. Ќе добиете совршен ручек.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Валентина“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

singlepost_text