Проверен рецепт за сутлијаш: Десерт за уживање

Проверен рецепт за сутлијаш: Десерт за уживање

Направете сутлијаш по стар рецепт, проверено успева.

Состојки:

 • 1 чаша ориз
 • 1 литар млеко
 • вода
 • шеќер
 • сол
 • цимет
 • малку ореви

Начин на подготовка:

 1. Оризот измијте го и ставете го во тенџере со вода да се вари. Кога ќе се свари оризот додадете литар млеко, малку шеќер, малку сол и еден ванилин шеќер.

   

 2. За да не се залепи оризот, додадете прстофат сол. На крај врз сутлијаш ставете цимет или рендани ореви.

Деталите за подготовката можете да ги погледнете во прилогот ВИДЕО РЕЦЕПТ:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

singlepost_text