ДОМАШНА ПРОЈА СО СИРЕЊЕ: Овој рецепт треба да го пробате!

ДОМАШНА ПРОЈА СО СИРЕЊЕ: Овој рецепт треба да го пробате!

Овој рецепт треба да го пробате!

Состојки:

 • 12 лажици проино пченкарно брашно
 • 4 лажици бело пченично брашно
 • 3 јајца
 • 1 чаша (2дл) јогурт
 • 1 чаша (2дл) кисела вода
 • 250 грама бело сирење
 • 1 дл масло
 • 1 кесичка прашок за пециво

Начин на подготовка:

 1. Сите наведени состојки измешајте ги во поголем сад, но не го сецкајте премногу сирењето, подобро е кога ќе останат поголеми парчиња.

   

 2. Намачкајте плех (или калапи за проја и мафини) со растопен маргарин и ставете го тестото.

   

 3. Печете 30 минути во загреана рерна, прво 10 минути на 200 степени, а потоа уште 20 минути на 180 степени.

Добар апетит!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

singlepost_text