Совршен ручек за мали пари: Ќофте во доматен сос во комбинација со пире

Совршен ручек за мали пари: Ќофте во доматен сос во комбинација со пире

Совршен ручек за мали пари! Ќофте во доматен сос во комбинација со пире.

Состојки:

 • 300 гр мелено месо
 • 1 мал кромид, ситно сецкан
 • 3 чешниња мелен лук
 • мелен црвен пипер
 • 1 јајце
 • малку сув зачин
 • мелен бибер
 • 300 мл варени домати
 • 1 лажица брашно
 • сол
 • 1 лажичка шеќер

Начин на подготовка:

 1. Во меленото месо додадете кромид и лук, зачини, бибер, мелен црвен пипер, јајце и сè изедначете рамномерно. Формирајте ќофтиња и пржете во масло.

   

 2. Во посебно масло ставете го брашното, па пржете додека не порумени, додадете малку црвен пипер и доматите.

   

 3. Налијте доволно вода за да добиете поредок сос. Посолете, додадете шеќер по желба и ставете ги ќофтињата. Гответе две до три минути.

   

 4. Сервирајте со пире од компири.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

singlepost_text