Неодоливо чоколадо со ориз – еве како да го направите

Неодоливо чоколадо со ориз – еве како да го направите

Неодоливо чоколадо со ориз – еве како да го направите.

Состојки:

  • 200 гр чоколадо за готвење
  • 100 гр експандиран ориз
  • 250 гр маргарин
  • 100 гр мед
  • 100 гр бадеми

Начин на подготовка:

  1. Во тенџере растопете мед, додајте маргарин на коцки, чоколадо на коцки и сè растопете на слаб оган.
  2. Додајте ориз и бадеми па сè убаво изедначете и ставете во калапи по избор.
  3. Оставете да се излади во фрижидер 2-3 часа и сечете по желба.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text