Празнични колачиња со шарени трошки: Од евтини состојки направете убави колачиња

Празнични колачиња со шарени трошки: Од евтини состојки направете убави колачиња

Од евтини состојки направете убави колачиња.

Состојки:

 • 113 г путер на собна температура
 • 150 гр шеќер
 • 1 јајце (собна температура)
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 180 гр брашно
 • 1 лажичка пченкарен скроб
 • половина лажичка сода бикарбона
 • половина лажичка сол
 • половина чаша шарени трошки

Начин на подготовка:

 1. Со миксер изматете ги путерот и шеќерот. Додадете го јајцето и матете уште 1-2 минути. Измешајте ги сите суви состојки и додадете ги во смесата со путер. Додадете ги трошките на крајот. Со лажица за сладолед, извадете ги колачињата на плех обложен со хартија за печење.

   

 2. Додадете малку трошки на секое колаче. Оставете да отстои најмалку 30 минути во фрижидер. Загрејте ја рерната на 170 C додека не се изладат колачињата. Печете ги колачињата 11-12 минути. Изладете ги на плехот 15 минути.

 

singlepost_text