Лажна мусака од тава: Брз, лесен и вкусен рецепт за компир со мелено месо

Лажна мусака од тава: Брз, лесен и вкусен рецепт за компир со мелено месо

Ќе го обожавате ова јадење.

Состојки:

  • 3-4 компири
  • 1 кромид
  • 450 гр мелено месо
  • 2 чешниња лук
  • 100 гр кашкавал
  • 1-2 домати
  • млад кромид
  • сол, пиперка, бибер, босилек

Начин на подготовка:

  1. Исечете ги компирите на кругови, а потоа исечете го секој круг на половина. Се пржат во масло во тава. Додадете сол, бибер и пипер. Во друга тава пропржете ги меленото месо и кромидот и лукот. Кога месото ќе се издинста, прелијте го врз компирот во првата тава. Одозгора наредете го и изрендајте го кашкавалот и ставете кругови доматите. Покријте и ставете на рингла доволно долго за да се растопи кашкавалот. Украсете со праз и босилек.

Добар апетит!

singlepost_text