Евтини мафини од тесто за палачинки

Евтини мафини од тесто за палачинки

Евтини мафини од тесто за палачинки.

Состојки:

  • 3 јајца
  • малку сол
  • 160 гр брашно
  • 300 мл млеко
  • 50 гр путер

Начин на подготовка:

  1. Калапот за мафини ставете го во рерна 10 минути на 220°C. Јајцата и солта се матат, па се додаваат брашното и млекото и се продолжува со матење. Исечете го путерот на коцки и ставете во врел калап за мафини. Ставете ја смесата и печете на 200°C околу 15 минути. Ќе видите како буквално излегуваат од калапот при печењето.

singlepost_text