Лиснато печиво со ајвар и сирење: Крцкави полжавчиња за 20 минути

Лиснато печиво со ајвар и сирење: Крцкави полжавчиња за 20 минути

Направете доручек по одличен рецепт.

Состојки:

  • 1 пакување лиснато тесто
  • ајвар
  • 200-250 гр кашкавал
  • 1 јајце и 1 лажица млеко за премачкување
  • сусам

Начин на подготовка:

  1. Лиснатото тесто развлечете го со сукало, а потоа прободете го со чепкалки. Премачкајте го со ајвар, ставете парчиња кашкавал. На крај свиткајте го тестото. Потоа исечете на прстени за да добиете полжави. Се ставаат во плех обложен со хартија за печење и се премачкуваат со млеко и јајце. Посипете со сусам. Печете помеѓу 10 и 15 минути на 200 степени.

singlepost_text