Брза свечена божиќна штрудла со мак: Нема многу чекање, се пече веднаш

Брза свечена божиќна штрудла со мак: Нема многу чекање, се пече веднаш

Брза свечена божиќна штрудла со мак: Нема многу чекање, се пече веднаш.

Состојки:

 • 500 грама брашно
 • 35 гр свеж квасец
 • 250 мл млако млеко
 • 1 цело јајце
 • 1 жолчка + белка за премачкување
 • 3 лажици шеќер
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • на врв на нож сол
 • 100 гр путер или маргарин на собна температура

Состојки за фил:

 • 200 гр мелен мак
 • 100 мл млеко
 • 70 гр ореви
 • 80 гр суво грозје
 • 50 гр суви кајсии
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 2 лажици џем од сливи

Деталите за поготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

singlepost_text