Брз, лесен и вкусен ручек: Печурки со павлака и кашкавал

Брз, лесен и вкусен ручек: Печурки со павлака и кашкавал

Брз, лесен и вкусен ручек.

Состојки:

 • 500 гр шампињони
 • 300 мл павлака
 • 200 гр кашкавал
 • сол
 • бибер
 • копар
 • маслиново масло
 • малку путер

 

Начин на подготовка:

 1. Печурките исечкајте ги на половини, па испржете ги на загреан путер додека не добијат благо потемна боја. Посолете и побиберете. Додајте павлака и малку маслиново масло, измешајте и кога ќе зоврие, тргнете ја тавата од оган.
 2. Печурките ставете ги во огноотпорен сад, посипете со сечкан копар и преку изрендајте кашкавал. Ставете во загреана рерна на 180 степени и печете околу 15 минути.
 3. Послужете со сезонска салата.

 

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

 

singlepost_text