Мали ќофтиња – брзи и вкусни

Мали ќофтиња – брзи и вкусни

Брзи и вкусни ќофтиња.

Состојки:

 • 300 гр мелено говедско месо
 • 300 гр мелено свинско месо
 • 100 гр ситно сечкан кромид
 • путер или масло за пржење
 • 2 дл млеко
 • 2 парчиња тост леб
 • 2 јајца
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Кромидот испржете го, лебот потопете го во млеко, потоа сите намирници составете ги во компактна маса и правете ќофтиња тешки околу 30-40 грама.
 2. Испржете ги и оставете ги на салфета да ја впие маснотијата.
 3. Послужете со сос по избор и уживајте!

 

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text