Одличен рецепт за вкусен босански бурек од готови кори

Одличен рецепт за вкусен босански бурек од готови кори

Одличен рецепт за вкусен босански бурек од готови кори.

Состојки:

 • 500 гр тенки кори
 • 30 гр квасец
 • 250 мл млеко
 • 6 лажици брашно
 • 100 мл масло
 • 200 гр сирење
 • 200 гр кисело млеко

Начин на подготовка:

 1. Сирењето издробете го, додајте кисело млеко. Квасецот потопете го во млеко, па додајте масло и брашно и добро изедначете. Раширете една кора на маса, па до неа додајте уште една.
  Корите со четка намачкајте ги со млеко, брашно и квасец, а издробеното сирење наредете го на дното од корите. Малку свиткајте ги страните па свиткајте во тенка ролна. Малку премачкајте со масло и свиткајте во круг.
 2. Плехот намастете го со масло и ставете ја ролната во плех. Така правете додека не го потрошите материјалот.
 3. Вклучете ја рерната на 200 степени и печете околу 40 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

singlepost_text