Славска салата со варени јајца: Рецепт кој морате да го пробате

Славска салата со варени јајца: Рецепт кој морате да го пробате

Одлична славска салата со варени јајца. Рецепт кој морате да го пробате.

Состојки:

  • 250 гр варено говедско месо (или месо по избор)
  • 3 кисели краставички
  • 3 чешниња лук
  • 3-4 варени јајца
  • 130 гр ореви
  • мајонез

Начин на подготовка:

  1. Месото сварете го и ситно исечкајте го. Сомелете ги оревите, изрендајте краставици, ситно исечкајте ги варените јајца. 
  2. На чинијата ставете подвижен обрач за поубаво обликување на салатата. 
  3. Состојките се ставаат по следниот редослед: Месо, мајонез, кисели краставички, мајонез, варени јајца, мајонез, ореви. 
  4. Салатата ставете ја во фрижидер 2 часа, па извадете ја и декорирајте по желба.

Добр апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text