Пилешки уштипци со компир: Во смесата додајте мајонез и нема да бидат суви

Пилешки уштипци со компир: Во смесата додајте мајонез и нема да бидат суви

Феноменални пилешки уштипци со компир.

Состојки:

 • 200 гр пилешко филе
 • 400 гр компири
 • 1 кромид
 • 1 јајце
 • 2 лажици брашно
 • 1/2 лук во прав
 • 1/2 лажица мајонез

Начин на подгоовка:

 1. Белото месо, компирот и кромидот изрендајте ги и измешајте. Зачинете со сол и бибер, а потоа додадете јајце, брашно, лук во прав и мајонез. Добро соединете ја смесата.

   

 2. Во тавчето ставете малку масло и кога добро ќе се загрее вадете со лажица од смесата и пржете од двете страни околу 5 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text