Оброк салата со пилешко и грав – одлична комбинација

Оброк салата со пилешко и грав – одлична комбинација

Оброк салата со пилешко и грав – одлична комбинација.

Состојки:

  • 1 пилешко филе
  • 100-120 гр тврдо сирење
  • 1 конзерва грав (240 гр)
  • 3 јајца
  • 6 шери домати
  • 1 китка магдонос
  • 3 лажици мајонез
  • 1-2 чешниња лук

Начин на подготовка:

  1. Месото и јајцата сварете ги, па процедете ги. Се сече на коцки, како и сирењето и доматите. Измешајте во сад и додадете го гравот што претходно сте го процедиле. Исечкајте копар и посипете. Додадете мајонез, како и мелен лук, сол и бибер, па добро соединете. Наместо мајонез, можете да користите сос од јогурт и сенф, кој се прави со мешање на двете состојки.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text