Направете сами темно чоколадо од само 3 состојки

Направете сами темно чоколадо од само 3 состојки

Направете сами темно чоколадо од само 3 состојки.

Состојки:

  • 100 гр какао
  • 3-4 лажици кокосово масло
  • 3 лажици мед

Начин на подготовка:

  1. Во сад ставете какао, па полека додајте кокосово масло, додека не добиете смеса со средна густина. Потоа оваа смеса матете ја со жица неколку минути, па додајте мед и уште малку матете.
  2. Кога состојките ќе се соединат, смесата ставете ја во калап и оставете во фрижидер да стегне најмалку два часа.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text