Брускети со лук и путер кои се топат во уста

Брускети со лук и путер кои се топат во уста

Овој оброк можете да го јадете за доручек или вечера, изборот е ваш!

Состојки:

  • малку путер
  • ситно сечкан лук
  • ситно сечкан магдонос
  • сол
  • пармезан
  • леб

Начин на подготовка:

  1. Растопете путер, додајте лук, магдонос и сол. Со кујнска четка премачкајте го лебот со подготвената смеса. 
  2. Премачкајте загреана тава со малку путер, па ставете ги парчињата леб во тавата, а преку изрендајте пармезан. Пржете на средно силен оган и по минута-две свртете и оставете да се запечат и од таа страна.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text