Сочно свинско месо во сос од пиво

Сочно свинско месо во сос од пиво

Сочно свинско месо во сос од пиво.

Состојки:

 • 600 гр свинско филе
 • масло
 • сол
 • бибер
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 200 гр домашен доматен сос
 • 1 лажица зачин
 • 300 мл пиво

Начин на подготовка:

 1. Меосото посолете го и побиберете го по вкус. Пропржете го на кратко од двете страни да добие убава боја, па извадете го од тава. 
 2. На тоа масло пропржете кромид и лук кој сте го исечкале и иситниле. Кога кромидот ќе биде готов, вратете го месото, прелијте со сос од домати, посипете со зачин, исечкан магдонос, па прелијте со пиво и покријте да се динста додека месото не омекне, околу 20 минути. 
 3. Послужете со пире од компири, блитва или прилог по ваша желба.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text