Лепчиња со кашкавал – вкусен доручек

Лепчиња со кашкавал – вкусен доручек

За вкусен доручек испробајте го овој рецепт за англиски лепчиња.

Состојки:

  • 4 парчиња тост леб
  • 1 лажица маргарин
  • 200 гр ементалер
  • 200 гр масно тврдо сирење
  • 2 жолчки
  • 3-4 лажици пиво
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Во тава запечете тост леб, а сирењето и кашкавалот иситнете го, измешајте со пиво и додајте жолчки, побиберете и посолете.
  2. Печете во загреана рерна на 200 степени 15 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text