Ќофтиња од пилешко и зеленчук

Ќофтиња од пилешко и зеленчук

Послужете ги со сос, компири или ориз…

Состојки:

  • 300 гр мелено пилешко филе
  • 1 морков
  • 2 главици кромид
  • 1 мала тиквица
  • мешавина од сув зачин
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Зеленчукот сомелете го, па соединете го со месото во еднолична маса и формирајте ќофтиња. Загрејте масло и кратко пропржете ќофтиња до секоја страна. 
  2. Можете да ги прелиете со сос, бел или доматен и да ги запечете во рерна, за да бидат уште повкусни. 
  3. Послужете со варен ориз.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text