Чоколаден колач кој се пече само 8 минути!

Чоколаден колач кој се пече само 8 минути!

Пробајте го најбрзиот рецепт за чоколаден колач.

Состојки:

 • 2 банани
 • 2 јајца
 • 30 гр какао во прав
 • 4 гр прашок за пециво

Состојки за глазура:

 • 50 гр темно чоколадо
 • 30 мл млеко
 • 15 гр путер

Начин на подготовка:

 1. Бананите малку исечкајте ги и ставете ги во сецко или блендер заедно со јајцата, какаото и прашокот за пециво. Блендирајте додека смесата не се изедначи. Потоа ставете во сад и ставете во микробранова печка 8 минути.

   

 2. Измешајте ги млекото, чоколадото и путерот и растопете ги во микробранова печка. Прелијте го колачот. Пред сечењето ставете го во фрижидер 15 минути.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text