Тирамису топчиња од 4 состојки – ќе ги обожавате

Тирамису топчиња од 4 состојки – ќе ги обожавате

Брз и едноставен рецепт за вкусни тирамису топчиња…

Состојки:

  • 400 гр пишкоти
  • 100 мл кафе
  • 2 лажици маскарпоне (крем сирење)
  • какао за декорација
  • мелени пишкоти за декорација

Начин на подготовка:

  1. Иситнете ги пишкотите во блендер. Додадете кафе (една лажичка нескафе прелијте со врела вода), потоа маскарпоне или крем сирење. Добро соединете со раце, покријте со проѕирна фолија и оставете во замрзнувач 20 минути. Обликувајте топчиња, а потоа валкајте ги во какао или мелени пишкоти по желба.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text