Едноставен начин да подготвите карфиол: Една состојка го менува вкусот целосно

Едноставен начин да подготвите карфиол: Една состојка го менува вкусот целосно

Подготвен на овој начин карфиолот ќе биде уште повкусен…

Состојки:

  • 1 главица карфиол (околу 700 гр)
  • 5 чешниња лук
  • сол, бибер, слатка пиперка, магдонос
  • маслиново масло

Начин на подготовка:

  1. Карфиолот исечкајте го на цветчиња и ставете го во зовриена солена вода 2 минути. Лукот ситно исечкајте го и пропржете го на маслиново масло. Додадете мелен пипер, измешајте. Додадете го исцедениот карфиол, сол, бибер и динстајте додека не порумени. Украсете со магдонос и послужете топло.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text