Брза торта за 10 минути со бисквити и крем банани – без печење

Брза торта за 10 минути со бисквити и крем банани – без печење

Екстра брза торта! Сите кои ја пробале се воодушевени…

Состојки:

  • 700 гр. кисела павлака
  • 10 крем банани
  • 300 гр. бисквити
  • 150 гр. бело чоколадо за глазура
  • 100 мл. слатка павлака за глазура

Начин на подготовка:

  1. Искршете ги бисквитите, исечкајте ги крем бананите. Измешајте ги сите состојки. Се ставаат во калап со дијаметар од околу 20 см. 
  2. Растопете ја чоколадата со слатката павлака и прелијте ја тортата. Оставете во фрижидер неколку часа.

 

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text