Уштипци од компири – брзи и вкусни

Уштипци од компири – брзи и вкусни

Пробајте ги, ќе се воодушевите!

Состојки:

  • 4 компири
  • 2 јајца
  • малку масло
  • 2 дл млеко
  • 1 квасец
  • 1 лажица шеќер
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Во компир пирето додајте две јајца, малку сол, малку масло. Во 2 дл млеко растопете 1 свеж квасец и лажичка шеќер.
  2. Додајте млеко со растопен квасец во пирето, месете и додавајте брашно, до таа мера смесата да се одвојува од садот. Прекријте со крпа, оставете да се подигне околу половина час.
  3. Развлечете го тестото, исечкајте на квадрати или триаголници, по средина малку просечете и печете во врело масло додека не поруменат. Испечените погачици ставете ги на хартиени салфети да го впијат вишокот масло.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

 

singlepost_text