Стар рецепт за бела пита – сите ќе ви бараат рецепт

Стар рецепт за бела пита – сите ќе ви бараат рецепт

Вкусен стар десерт кој ќе ви се допадне!

Состојки за кора:

 • 400 гр глатко брашно
 • 150 гр путер или маргарин
 • 1 јајце
 • 150 гр шеќер во прав
 • 15 гр прашок за печиво
 • 60 мл кисела павлака

Состојки за фил:

 • 600 мл млеко
 • 90 гр глатко брашно
 • 250 гр шеќер во прав
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 250 гр путер или маргарин

Состојки за декорација:

 • 100 гр бело чоколадо

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Рецептура“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text