Еве како се прават најдобрите поховани батаци

Еве како се прават најдобрите поховани батаци

Одличен рецепт за меки и сочни поховани батаци…

Состојки:

 • 2 батаци
 • 2 карабатаци
 • 3 јајца
 • брашно
 • презла
 • масло
 • сол
 • бибер
 • гранули лук

Начин на подготовка:

 1. Батаците засечете ги до коска, добро посолете, побиберете и извалкајте во брашно, јајца и презла. Потоа повторно во јајца и презла.
 2. Во тенџере ставете масло, па кога добро ќе се загрее спуштајте ги батаците да се пржат.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text