Тексас маринада за меко, сочно и многу вкусно месо

Тексас маринада за меко, сочно и многу вкусно месо

Тексас маринада за меко, сочно и многу вкусно месо…

Состојки:

  • 200 мл пасирани домати
  • 3 лажици сончогледово масло
  • чили пиперка
  • 2-3 чешниња лук
  • чили сос

Начин на подготовка:

  1. Ставете го месото во маринада да отстои, потоа извадете го и подгответе го. Можете да користите свинско, јунешко или пилешко месо. 
  2. Не заборавајте, не смеете да ја корисите сировата маринада на други јадења, откако ќе го извадите месото од неа, бидејќи во себе може да содржи микроби кои преминале од сировото месо кое стоело во маринадата.

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

singlepost_text