Крем чорба од мисиркино месо и зеленчук

Крем чорба од мисиркино месо и зеленчук

Крем чорба од мисиркино месо и зеленчук.

Состојки:

 • путер
 • 2 главици исечкан кромид
 • 4 моркови, тенко исечкани на кругови
 • 2 лажици глатко брашно
 • 1 л бујон од зеленчук
 • 500 мл павлака за готвење
 • сол
 • бибер
 • 1/8 лажичка кајенски бибер
 • 1 лажица сечкан магдонос
 • 400 гр готвено мисиркино месо, исечкано на коцки
 • 200 гр тестенини по избор

Начин на подготовка:

 1. На путер пропржете морков и кромид додека не омекнат. Додајте брашно и добро измешајте.
 2. Кога брашното само малку ќе загрее, додајте постепено 200 мл бујон и павлака за готвење и мешајте додека не згусне.
 3. Додајте ги останатите состојки и останатиот бујон. Причекајте да се зготви па додајте тестенини и гответе додека тестенините не бидат ал денте.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

singlepost_text