Брзи и вкусни посни кифлички

Брзи и вкусни посни кифлички

Брзи и вкусни посни кифлички кои ќе ги обожавате!

Состојки:

  • 1 кг брашно
  • 1/2 л кисела вода
  • 1 мал квасец
  • 3 лажички сол
  • 4 лажици шеќер
  • 9 лажици масло

Начин на подготовка:

  1. Замесете тесто, оставете го да нарасне, потоа развлечете, исечкајте на триаголници и свиткајте кифлички. Премачкајте со малку масло, оставете да нараснат и ставете да се печат во рерна. Кифличките можат да бидат филувани со ореви или со џем.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text