Неодоливи крофни со ванила фил

Неодоливи крофни со ванила фил

Неодоливи крофни со ванила фил…

Состојки:

 • 300 мл млеко
 • 50 мл масло
 • 20 гр квасец
 • 500 гр брашно
 • малку шеќер
 • малку сол
 • кора од лимон
 • 1 пудинг од ванила
 • 300 мл млеко за пудинг
 • овошје од компот

Начин на подготовка:

 1. Растворете млеко во малку вода, доајте 1 лажица шеќер. Додајте јајце, масло, кора од лимон, млеко, брашно, сол и замесете меко тесто. Покријте да одмори.
 2. Згответе пудинг во млеко, засладете по вкус. Малку изладете. Нараснатото тесто развлечете го и вадете крофни. Едни остануваат цели, а други вадете ги со помала чаша, па ставајте ги на целите. Во дупката ставете пудинг и од горе овошје. Оставете да нараснат, премачкајте со жолчка и печете 25 минути на 200 степени.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

singlepost_text