Совршено кремаста сусам салата со шунка

Совршено кремаста сусам салата со шунка

Совршено кремаста сусам салата со шунка.

Состојки:

 • 500 гр ситно сирење
 • 100 гр сусам
 • 130 гр пченка
 • 3-5 кисели краставички
 • 100 гр шунка
 • 1 лажица павлака
 • 50 гр мајонез
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Прво пропржете сусам на сува тава. Измешајте сирење, сечкани краставици, шунка и пченка, па соединете. Посолете и побиберете, додајте павлака и мајонез, па добро измешајте.
 2. На крај додајте изладен сусам и соединете. Покриејте со алу фолија и изладете во фрижидер.

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Домашни рецепти“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text