Брз колач со јаболка

Брз колач со јаболка

Брз колач со јаболка.

Состојки:

 • 6 јаболка
 • 3 јајца
 • 2 мали шолји брашно
 • 3/4 шолја билно масло
 • 1 шолја крупно мелени ореви
 • 1 шолја шеќер
 • 1 шолја џем
 • 2 лажички цимет
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • прстофат сол

Начин ан подготовка:

 1. Јаболката излуепте ги и крупно изрендајте ги, а јајцата разматете ги со шеќер и масло. Додајте во таа смеса јаболка, ореви и брашно, цимет, сода и малку сол. Сѐ добро измешајте.
 2. Ставете во тепсија со дно кое не се лепи или обложете тепсија со хартија за печење, ако немате таква.
 3. Печете на 160 степени околу 30 минути. Кога ќе се излади, ако сакате премачкајте со џем и сервирајте. Можете да додадете и топка сладолед, ако го сервирате топол.

Уживајте!

singlepost_text