Рецепт за најмеката погача досега – свежа и наредниот ден.

Рецепт за најмеката погача досега – свежа и наредниот ден.

Мека и воздушеста погача. Толку е вкусна што ќе ја правите многу често…

Состојки:

 • 500 гр брашно тип 400
 • 40 гр квасец
 • 150 мл млеко
 • 150 мл јогурт
 • 100 мл масло
 • 1 кесичка прашок за пециво
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 јајце

Состојки за фил:

 • 150 гр сирење
 • 1 јајце
 • сол по вкус

Состојки за премачкување:

 • 1 јајце
 • малку млеко
 • сусам
 • семки од сончоглед

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бокина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text