Фантастичен намаз со јогурт и сланина: Од само 5 состојки, а највкусен е кога ќе се намачка на топол леб

Фантастичен намаз со јогурт и сланина: Од само 5 состојки, а највкусен е кога ќе се намачка на топол леб

Направете вистински специјалитет.

Состојки:

  • 500 мл јогурт
  • 120 мл ладна вода
  • 50 гр тврдо сирење (по можност окер чедар)
  • 50 гр сланина
  • 20 гр свеж власец

Начин на подготовка:

  1. Измешајте и изблендирајте јогурт и вода, па добро процедете. Во таа смеса додајте сечкан власец, рендано сирење, како и сланината која претходно сте ја исецкале и испржеле. Потоа добро измешајте, па наполнете еден сад со мраз. Ставете ја смесата внатре, па набрзина извадете ја. Ставете на хартија за печење и добро затворете. Ставете во фрижидер 30 минути и потоа послужете.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text