Домашна мешавина за јакнење на имуниетот: Мед, ѓумбир и лимон во борба против вируси и настинки

Домашна мешавина за јакнење на имуниетот: Мед, ѓумбир и лимон во борба против вируси и настинки

Домашна мешавина за јакнење на имуниетот. Мед, ѓумбир и лимон во борба против вируси и настинки.

Состојки:

  • 5 лимони
  • 60-70 гр ѓумбир
  • 250-300 гр мед

Начин на подготовка:

  1. Потопете го лимонот во вода со сода бикарбона, а потоа измијте со ладна вода. Исечете го на кругови и извадете ги семките. Исечете го ѓумбирот на тенки парчиња. Наполнете ја теглата наизменично со парчиња лимон, ѓумбир и мед. Потоа цврсто затворете, свртете наопаку и оставете 24 часа. Мешавината можете да ја чувате до две недели на ладно место.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text