Најдобриот рецепт за греено вино: За миг подгответе напивка од која мириса целата куќа

Најдобриот рецепт за греено вино: За миг подгответе напивка од која мириса целата куќа

Уживајте во топла напивка…

Состојки:

  • 1 шише црвено вино
  • 2 стапчиња цимет
  • неколку каранфилчиња
  • 2 чаши вода
  • 5 лажички шеќер (или повеќе ако го сакате послатко)
  • портокал исечкан на кругови

Начин на подготовка:

  1. Ставете вода во тенџере, додадете шеќер, цимет, каранфилче, парчиња портокал и гответе додека не испари околу половина од водата и шеќерот не се раствори. Потоа додадете го виното и загрејте додека не зоврие. Послужете топло.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text